Strony

wtorek, 26 czerwca 2018

#LatozSoyLuną2 - #1 Poradnik Wrotkarski - Zasady i rodzaje wrotek!

#LatozSoyLuną2 - #1 Poradnik Wrotkarski - Zasady i rodzaje wrotek!
Kolejny post z popularnej serii #LatozSoyLuną2, będzie nowa seria postów o wrotkach. Witam was w pierwszym poście nowej serii, a mianowicie ,,Poradnik Wrotkarski"! Jeśli tak samo jak ja uwielbiacie jeździć na wrotkach lub zastanawiacie się nad ich kupnem, lub nie umiecie jeździć to ta seria postów jest idealnie dla was. A więc co zaczynamy! Więcej w rozwinięciu!

Z dzisiejszej lekcji dowiesz się :
- zasady bezpieczeństwa na wrotkach
- jak wybrać swoje pierwsze wrotki

Ale chwila chwila zanim wybierzemy wrotki to musimy pamiętać o naszym bezpieczeństwie. W końcu to ono jest najważniejsze.Prawda?No to co lecimy! Ważne jest wybranie dobrych ochraniaczy,kasku to postawa każdego wrotkarza.

KASK + OCHRANIACZE na rolki deskorolkÄ™ rower -- S

(Ogólne zasady jazdy na wrotkach)

  • Zakładaj kask - ochrona głowy jest podstawowym elementem jazdy na wrotach, nie tylko dla osób jeżdżących agresywnie w skateparkach. Szybka jazda na wrotkach to mniejsza kontrola nad ciałem, większa prędkość, dłuższa droga hamowania i szansa na zderzenie się z inną osobą.
  • Kontrola prędkości - sprawny wrotkarz potrafi bez problemu ocenić sytuację na trasie i dostosować prędkość do warunków jazdy. Przy właściwej prędkości łatwo jest ominąć przeszkodę lub zapobiec bolesnemu i niebezpiecznemu wypadkowi.
  • Zasada ograniczonego zaufania - nie przeceniaj swoich możliwości. Gdy masz ograniczoną widoczność lub powierzchnia toru jest śliska,nie wiesz,co może się wydarzyć. Nie możesz szarżować z nabieraniem dużej prędkości, jeśli w pobliżu znajduję się dużo osób. Zachowaj ostrożność, ustąp pierwszeństwa i szanuj wszystkich użytkowników trasy rekreacyjnej.

Okej myślę ,że to ten moment na wybranie swoich pierwszych wrotek.No dobra ,ale jak je wybrać?

(Rodzaje wrotek)

Jeśli zdecydujemy się na zakup wrotek warto wybrać model dopasowany do do naszych oczekiwań i potrzeb. W sklepach sportowych można znaleźć różne modele, które różnią się zastosowanymi materiałami oraz konstrukcją. Najpopularniejsze rodzaje wrotek to :


  • Wrotki rekreacyjne - najpopularniejsze wśród początkujących użytkowników. Wrotki tego typu mają wyższe buty (nad kostką) na niewielkim obcasie. Całość jest postawiona na szynie wyposażonej w cztery kółka o dość miękkiej powłoce ( dobrze amortyzują nierówność terenu). To wrotki do podstawowej jazdy. Idealne są do jeżdżenia po alejkach, boiskach czy chodnikach.Można z powodzeniem wybrać je dla dzieci - są bezpieczne, stabilne i nie rozwijają wysokich prędkości.

  • Wrotki sportowe - przeznaczone do szybkiej jazdy. Są dedykowane zaawansowanym wrotkarzom. Są wyposażone w buty o sportowym fasonie (na płaskiej podeszwie ,o niższej cholewce). Wrotki tego typu są bardzie zwrotne i szybkie. Można wykonywać na nie liczne manewry i jeździć z wyższą prędkością.

  • Wrotki derby - sportowe wrotki do derby, zaprojektowane specjalnie do tej dyscypliny.Są lekkie ,mają niski but oraz szeroki stoper.

  • Wrotki skatepark - wrotki do jazdy po rampie powinny mieć twarde koła, but na niewielkim obcasie.

  • Wrotki retro w ofercie wielu sklepów nie brak również wrotek,które swoim designem przypominają wrotki sprzed lat. 

(Na co zwrócić uwagę przy wyborze wrotek?)




Przy zakupie wrotek  należy zwrócić uwagę na :


  • But
Skórzany lub z tworzywa sztucznego, za lub przed kostką, z paskiem zabezpieczającym sznurówki lub, bez na obcasie lub płaski. Możliwości jest wiele ,ale najważniejsze są własne upodobania. Niskie, płaskie buty z paskiem na sznurówki zalecane są do gry w Roller Derby, gdzie wrotki muszą być wytrzymałe i dzielnie znosić intensywność treningu.
Buty kończące się za kostką dają dodatkową stabilizację, wybierane są do jazdy na zewnątrz, a w parze z miękkim kółkami przyjemność staje się na wet jazda po wyboistych chodnikach. Wyższe obcasy dają inne rozłożenie równowagi (na przednią część stopy), co ułatwia utrzymanie balansu i kontroli są one używane przy jeździe figurowej oraz skateparkach


  • Plate(plejt)
Szkielet każdej wrotki,zamontowany do spodu buta, jest tym ,do czego są przymocowane inne części. Plate bywają najczęściej nylonowe lub aluminiowe. Zaletą plejtów nylonowych jest ich lekkość,natomiast plejtów aluminiowych - wytrzymałość.


  • Stoper
Jednym z charakterystycznych elementów wrotek jest przedni hamulec ,który posiada wiele funkcji. Hamulec służy oczywiście do hamowania, ale również umożliwia wygodne i bezpieczne rozpoczęcie jazdy. Wystarczy się od niego odepchnąć,aby wprowadzić wrotki w ruch. Hamulec można z łatwością wymienić na nowy. Pamiętaj,aby zrobić to zanim hamulec będzie kompletnie zużyty,ponieważ do końca zużyty hamulec może być niemożliwy do usunięcia.



  • Trucki oraz szyny
Każde wrotki posiadają traki oraz szyny. Większość szyn wykonana jest z nylonu, który sprawia, że wrotki są bardzo lekkie. Z kolei traki najczęściej stworzone są z aluminium, które zapewnia im wytrzymałość, jednak jest troszkę cięższy. Wrotki posiadają również gumki, które można zmienić w zależności od preferencji. Gumki mają wpływ na to jak zwinnie wrotki się poruszają. Im większe gumki tym zwinniejsze wrotki.Im twardsze gumki tym sztywniejszy skręt.


  • Kółka
Wybór odpowiednich kółek spędza sen z powiek rzeszom wrotek. Na każdej nawierzchni sprawdzają się kółka, do tego dochodzą upodobania i kolor pasujący do wrotek :)
Są jednak pewne cechy stałe, które pomagają przy ich wyborze. Dużą rolę odgrywa ich twardość, oznaczona jako wartość dwucyfrowa z literą A a na końcu, np:80A.
I tak wyróżniamy kółka:

miękkie - najczęściej o twardości od 78A do 88A,idealne na zewnątrz i na chropowate powierzchnie. Ich zaletą jest przyczepność komfortowa jazda po nierównościach, niestety szybko się ścierają. Wybierane są głównie do jazdy rekreacyjnej oraz przez początkujących, gdzie przyczepność jest równoznaczna z kontrolą.

twarde - najczęściej o twardości powyżej 88A, to kółka napawające się do jazdy po płaskich powierzchniach. Są mało przyczepne, ale też szybkie i wytrzymałe na ścieranie. Używane do jazdy szybkiej, na skateparkach i halach.

hybrydowe - to kółka w miarę miękkie, jednak szybkie i przyczepne. Stworzone ze specjalnych mieszanek poliuretanu, nadające się do komfortowej jazdy na zewnątrz i w środku, często używane wśród zawodniczek Roller Derby.

  • średnica kółek - generalnie im wyższe kółka tym szybsza jazda, niższe kółka są lżejsze i bardziej stabilne ,ale wolniejsze. Najczęściej używanymi kółkami są są kółka o średnicy od 59 do 62mm, które łączą w sobie szybkość, stabilność i lekkość.

  • szerokość kółek - mówi na o tym, jak dużą powierzchnią stykamy się z podłożem.Szerokie kółka są stabilne, ale mnie zwrotne. Wąskie są lżejsze,mniej stabilne, ale bardziej zwrotne. Przykładowo kółka o szerokości 32 mm (wąskie) są bardzo zwrotne,nie oferują jednak dobrej przyczepności i  nie są polecane początkującym. Kółka o szerokości 38 mm (szerokie) są najpopularniejszymi kółkami w derby, zapewniają zwrotność i stabilność. Szerokie kółka,o średnicy 44 mm to kółka bardzo stabilne, jednak często uznawane za zbyt niezdarne. Dzięki dużej stabilności są to kółka,które są polecane początkującym.
  • łożyska - Niewiele osób zwraca uwagę na standard łożysk podczas zakupu wrotek. Faktycznie, jeśli kupujemy wrotki rekreacyjne, do sporadycznego użytku,standard łożysk może nie mieć znaczenia podczas codziennego użytkowania, ale i tak warto wybrać wrotki z dobrymi łożyskami.Standard łożysk określa skala ABEC (klasa 1,3,5,7 oraz 9). Im wyższa klasa łożysk,tym większa precyzja ich wykonania i lepsze działanie.

(Rozmiar wrotek)

Wybór odpowiedniego rozmiaru nie jest łatwy zadaniem.Ważne,aby but był dobrze dopasowany do twojej stopy, nie powinien być ani za ciasny,ani za luźny. Dla niektórych użytkowników odpowiednim wyborem będzie wybór wrotek w tym samym rozmiarze co but codzienny,inni wybiorą wrotki o jeden rozmiar większy. Poleca wybrać wrotki o jeden rozmiar większy jeśli są to twoje pierwsze wrotki. Dodatkowo, pamiętaj, że dobrym rozwiązaniem jest zapoznanie się z rozmiarem podaną na stronie. Nie które modele mają odbiegające od standardowych rozmiarów, gdzie polecamy np: wybór wrotek o dwa rozmiary większe od twojego buta codziennego.
Niezależnie od podanych wskazówek, najlepszym rozwiązaniem jest przymiarka wrotek. Gdy już otrzymasz zamówione wrotki, dokładnie je przymierz. Twój duży palec nie powinien dotykać noska wrotek.Jeśli tak jest,wrotki są za małe.

To na tyle w pierwszej lekcji postu :) Mam na dzieję, że seria ,,Poradnik wrotkarski" wam się spodoba i widzimy się już za niedługo! Dowiedzieliście się czegoś? Piszcie koniecznie w komentarzach!


W kolejnej lekcji dowiecie się:
- jak podstawić pierwsze kroki na wrotkach
- wrotki czy rolki? Jaka jest różnica?

3 komentarze:

  1. To samo mogę przeczytać na stronie i ♡ wrotki. Słabo

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jest to post wprowadzający, ale dziękuję za poinformowanie :) Porozmawiam z redaktorką i na pewno, już się nie powtórzy! Przepraszam za redaktorkę, ale nie wiedziałem o tym, że to jest skopiowane.

      Pozdrawiam Soy Luna 3 PL

      Usuń
  2. Wow! Ten post jest genialny! Dowiedziałam się z niego mnóstwo przydatnych informacji, zwłaszcza że chciałabym kupić wrotki ;)

    OdpowiedzUsuń